Миколаївщина край, де варто жити!
Скачать 121.96 Kb.
НазваниеМиколаївщина край, де варто жити!
Дата конвертации02.04.2013
Размер121.96 Kb.
ТипДокументы
Відділ освіти Братської Райдержадміністрації


«Миколаївщина –

край,

де варто жити»


Розробка першого уроку

вчителя історії

Миролюбівської ЗОШ I-III ст.

Швед З.В.

2012 р.


Тема: Миколаївщина – край, де варто жити!

Мета: Розширити і поглибити знання з історії рідного краю . Пробуджувати національну свідомість. Формувати духовну єдність та толерантне ставлення до інших народів, культур і традицій краю. Виховувати патріотичні почуття , гордість за свій край, людей, які прославляють його, спонукати до наслідування і примножувати славу рідного краю, свого народу, своєї малої Батьківщини, прищеплювати почуття відповідальності за його майбутнє.


Форма проведення: усний журнал, презентація.


Обладнання: книжкова виставка « Миколаївщини – рідний край», герб і прапор Миколаївської області, герб і прапор Братського району, портрети відомих земляків, технічні засоби, карта Миколаївської обл..


Основні дати : 1789 р. – заснування міста Миколаєва;

22 березня 1923 р. – із Ганнівської і Братської волостей створено Братський район;

22 вересня 1937 р. - створено Миколаївську область;

30 березня 1944 р. – Братський район приєднано до Миколаївської області;

Епіграф:

«Одна Батьківщина : двох не буває.

Місця , де родилися завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той щастя не знайде в житті.»


Хід заняття

Вчитель: Миколаївська земля – особлива, бо є для нас найріднішою . Це наша мала Батьківщина і любов до цієї землі , осяяної південним сонцем і овіяної чорноморськими бризами , зароджує у наших серцях і душах відчуття великої України і гордості за неї. « Миколаївщина – край , де варто жити» - така тема першого нашого з вами , шановні одинадцятикласники , уроку, епіграфом якого стануть такі слова:

«Одна Батьківщина : двох не буває.

Місця , де родилися завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той щастя не знайде в житті.»

Довести, що Миколаївщина – унікальний край, з багатою історією, природною мальовничістю, великими можливостями для економічного розвитку , процвітання, мені допоможуть наші творчі групи учнів , які презентуватимуть свої дослідження.

Перша сторінка нашого журналу

«Історична»

Україно! Сивий степ – моя колиска,

І спасибі, що його ти зберегла,

Я вклонюся цьому степу низько-низько,

Поцілую чисту воду джерела.

Я приляжу серед літа, серед віку,

Припаду чутливим серцем до трави

І почую : десь підкова плаче гірко,

І тупоче тьма лихої татарви.

Я почую : розмовляють між собою

Скромний горбик і загострений курган .

Ох, чимало костомахою косою

Накосила тут розлючена карга!

Україно! Чую голос недалеко:

 • Ти могил не обмини, не обмини!

Я не знаю – джерело, чи око предка

Пильно дивиться на мене з глибини.

Сучасна територія Миколаївської області почала заселятися ще в добу пізнього палеоліту, приблизно 50 тис. років тому. Залишки життя людей того часу збереглися поблизу сіл Анетівка Доманівського району та Пелегіївка Новобузького району.

Інтенсивність розвитку Миколаївщини припадає на кінець XVIII століття коли в результаті російсько-турецької війни 1768-1774 років було звільнено Причорномор'я. За Кючук-Кайнарджийським договором 1774 року до Росії відійшли землі між Дніпром і Бугом, і вона дістала вихід у Чорне море. На визволених від турків землях утворилася Новоросійська губернія.

У 1778 році у гирлі річки Інгул закладено суднобудівну верф, а в 1789 році – на цьому місці засновано місто Миколаїв - центр суднобудування і воєнний порт на Чорному морі. З 1795 року місто Миколаїв відносилось до Херсонського повіту . 20 березня 1805 року було утворено Миколаївське і Севастопольське генерал-губернаторство, яке проіснувало до 1895 року . У 1895 році управління Чорноморського флоту Миколаєва переводиться в Севастополь . Миколаїв стає другорядним військово-морським портом , а 5 червня 1900 року утворюється Миколаївське градоначальство.

Всі населені пункти нинішньої Миколаївської області до 1920 року входили до складу Херсонського, Єлисаветградського, Одеського, Ананьївського повітів Херсонської губернії.

У 1923 році був проведений новий адміністративно-територіальний поділ. Одеська губернія , яка була створена замість Херсонської , поділялась на округи: Одеський, Миколаївський, Херсонський, Первомайський, Балтський і Єлисаветградський.

У березні 1923 року із Ганнівської та Братської волостей створюється Братський район, який входить до Єлисаветградського округу.

За постановою ВУЦВК від 3 лютого 1931 року « Про реорганізацію районів» Братський район приєднується до Бобринецького , а 27 лютого 1932 року у складі Одеської області утворюється Братський район з 13 .

сільрад Бобринецького району.

22 вересня1937 року Одеська область поділяється на Одеську та Миколаївську . Братський район залишається в складі Одеської області..

Згідно з указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 березня 1944 року була утворена Херсонська область , у зв'язку з чим із складу Миколаївської області відійшли місто Херсон і ряд районів. За цим же указом ряд районів Одеської області передані Миколаївській області. З 1944 року і до сьогодні Братський район є північною частинкою Миколаївщини.

З 2001 року за рішенням обласної ради та районної ради Миколаївська область і Братський район мають свої символи –

Герби, які відображають їх героїчне місцезнаходження . історичні традиції, господарську направленість , а також є зовнішнім атрибутом влади.

Прапори є символом духовної височини , спрямованості до моральних ідеалів , стабільності і мирного співіснування, символом пшеничних полів , економічних багатств морських та річкових просторів, символом духовного покровителя краю - святого Миколая Чудотворця.

Благословен будь, наш південний краю,

На землях, водах , в селах і містах!

Хай Миколай святий оберігає ,

Хранить тебе і захища в віках.

Вчитель: перегорнемо географічну сторінку нашого журналу.

Слово географам: Миколаївська область знаходиться на Півдні України і становить 4,1 % від її площі , посідає 15 місце за цим показником. Її унікальна земля розташована у басейні нижньої течії Південного Бугу, простягнувшись із півночі на південь на 194 км, а з заходу на схід на 204 км. Межує з розвиненими в промислово-економічному і соціально-культурному плані областями , а через Чорне море має прямий вихід до Туреччини.

Вікторина

 1. Яку назву має обласний центр , чим він славиться?

 2. Яка площа Миколаївської області?

 3. З якими областями вона межує?

 4. Назвати кількість населення області.

 5. Скільки міст має область , назвати найбільші із них.

 6. Скільки районів має Миколаївська область?

 7. Назвати форми рельєфу , на яких розташована область.

 8. Де знаходиться найвища точка області?

 9. Назвати річки, які протікають на території Миколаївщини.

Що ви знаєте про річки Мертвовід і Костуватка?

10.Назвати острови, які належать до території області.

11.Які ви знаєте лимани Миколаївщини?

12.На берегах Телігульського лиману знаходиться курортне місто. Назвіть його.

13.По якому лиману пролягав славетний торговельний шлях «Із варяг у греки»?

14.З якими країнами Миколаївщина підтримує торговельні відносини? Що експортує, а що імпортує?

15.Які електростанції розташовані на території області і де?

16.Назвати найбільші підприємства Миколаївщини відомі не тільки в регіоні , а й за його межами.

Вчитель: до слава запрошуємо етнологів.

З давніх-давен на території Причорномор'я і Побужжя уживалися світові цивілізації, народи, конфесії. А зразок мирного союзу грецької Еллади і Великої Скіфії сприймається як унікальний історичний досвід етнічної та національної толерантності.

Сьогодні на Миколаївщині проживає близько 1 мільйона 200 тисяч осіб . Більш як 100 національностей мирно співіснує, передаючи один одному знання і досвід . Так , наприклад, болгари заснували район Тернівку в Миколаєві і навчили місцеве населення обробляти і вирощувати ранні овочеві культури .

Роми , комфортно почувають себе у Вознесенському районі.

Молдовани у Братському районі .

Греки в Очаківському районі.

Вірмени в Миколаєві.

Корейці у Ново-Одеському і Вознесенському районах.

Поляки в Первомайському районі.

Але , незважаючи на місце проживання, національність ми всі разом долаємо труднощі, вирощуємо хліб , дбаємо про економічний


розвиток краю.

Вчитель: слово мають екологи.

Природа Миколаївщини досить різноманітна, незважаючи на те, що лише близько 1 % території області покрито лісами, а природна типчаково-ковильна рослинність збереглась лише по схилах балок. Тут зустрічаються унікальні куточки природи, які ретельно охороняються . Ми продемонструємо вам тільки деякі із них:

 • Це Чорноморський біосферний заповідник та ландшафтний парк « Кінбурнська коса»;

 • Гранітно-степове Побужжя . Дивне місце. Справжня Мекка для туристів-водників , тут знаходиться одна з кращих в Європі природних трас водяного слалому. А стрімкі гранітні скелі каньйону улюблене місце змагань спортсменів скелелазів. Напрочуд мальовничі ландшафти цієї «гірської країни» серед українського степу приваблюють у ці місця багатьох аматорів пішого туризму. За рішенням обласної ради Миколаєва у 1994 році ця місцевість була взята під охорону.

Схиляє хвиля за порогами ,

За гаєм поле мріє…

Ти пройняла мене тривогами ,

Моя земля- Мигія.

Між валунів стежинка кручена

І молочай жовтіє

Навік з тобою ми заручені

Моя земля, Мигія.

Так писав про свій край Микола Братан.

 • Інший дивовижний куточок – Миколаївський зоопарк. Один із найдавніших і найкрасивіших в Україні . В цьому ми переконувалися не раз.

 • Національний археологічний заповідник «Ольвія» свідок мирного співіснування грецької та скіфської цивілізації .

 • Острів Березань з висоти пташиного польоту схожий на корабель з двома щоглами : одна - пам'ятник лейтенанту Шмідту, інша – ажурний Березанський маяк.

 • Петропавлівський гранітний каньйон, що в Братському районі.

 • І , звичайно, Уктичів грот, що у Михайлівському лісі. Чудотворні витвори природи і людських рук.

Все це відноситься до золотого фонду регіону, цінностям, що не мають ціни.

Вчитель: до слова запрошуються краєзнавці, які розкажуть нам про особистостей рідного краю.

На нашій чудовій землі зросли і прославили її :

 • вчений Микола Миколайович Бенардос з Мостового, озброїв людство понад 200 прогресивними технологічними процесами та пристроями різних напрямів у галузі транспорту , двигунів, військової справи, побутової техніки. Найпершими із них були :

 • сівалки, сушарки, машини для жнив;

 • доїльні апарати;

 • машина для обробки м’ясних туш;

 • машина для виготовлення консервних банок;

 • машина для виготовлення морозива;

 • гальма для залізничних вагонів;

 • пантони для переправи військ;

 • гребний гвинт;

 • пароплав-всюдихід;

 • пломба для хворого зуба та ін..

Найвизначнішим досягненням вченого було відкриття електричного зварювання металів. Миколаївці були одними з перших в Україні , хто використав бенардосівський винахід . Його використовували на Чорноморському суднобудівному заводі.

 • Корифеї українського театру - брати Іван, Микола та Панас Тобілевичі з Кам'яно-Кастуватої .

Три брати

Колись, на славу Україні,

Зродила мати трьох синів.

Дала крилята їм орлині,

Дала їм очі соколині

І душі, повні мрій і снів.

І снились їм степи широкі,

І снились гори і моря,

Підхмарні скелі одинокі,

Провалля темряві, глибокі,

Де вітер з хугою гуля.

Вони зросли… Вони злетіли…

І світ з'явився їх очам.

І все, чим сни колись манили,

Вони дізнали, облетіли,


І раде все було орлам…

Садовський славний! Ти між нами

Отой орел і в слові цім

Чи пізнаєш себе з братами ,

Ширококрилими орлами ,

В мистецькім льоті чарівнім?

Немов орел той у блакиті ,

В просторі вмілості яснім

Ширяєш ти по вільній хаті;

Підвладне все тобі в ті миті ,

Не маєш впину ти ні в чім.

Ти й безталанний гольтіпака ,

Й ясновельможний пан гетьман;

Плугатар бідний і бурлака ,

Коханець степу, гайдамака,

А повернувся – гордий пан!

І ось брати твої з тобою:

Карпенко-Карий - чарівник,

Що вабить нас своєю грою ,

Що і митців навча порою,

Веде їх в творчості тайник;

Що дав нам в образах яскравих

Картини нашого життя ,

Поживи лицарів лукавих,

Швидких на зле , на добре млявих,

Подав , неначе страхіття.

А слава сцени – Саксаганський !

Кого він з нас не чарував

Чи то в комедії селянській,

Чи то у драмі хуторянській –

Яких він типів не вдавав?

Старий Пеньонжка балакучий,

Убогий свідок старини,

Мазепа, хитрий і блискучий

В своїх жаданнях невсипучий,

Нечистий Цокуль – всі вони

Не раз з'являлись перед нами,

Немов живі, сучасні нам…

Всі троє славні ви…

І вами ,

Ширококрилими орлами

Піднісся в нас мистецький храм…

Микола Чернявський

 • Історик, письменник, композитор, фольклорист, просвітницький діяч Миколаївщини Микола Аркас.

 • Учасники підпільної комсомольської організації « Партизанська іскра» с.Кримка Первомайського району , Герої Радянського Союзу Володимир Моргуненко, Даша Дяченко, Парфентій Гричаний.

 • Кінорежисер , поет Микола Вінграновський з Первомайщини.

 • Істрик, археолог, поет з Веселиново , Борис Мозолевський, який відкрив золоту Скіфську Пектораль в одному із курганів на Дніпропетровщині .

 • Поет, лауреат Шевченківської премії Дмитро Кремінь .

 • Герой України , колишній генеральний директор сільськогосподарського підприємства «Нібулон» Вадатурський Олексій Опанасович.

 • Спортсменка, шабліста, бронзова призерка Олімпійських ігор в Лондоні Ольга Харлан.

 • Заслужені працівники сільського господарства України, депутати обласної ради, наші земляки з Братщини- Казарін Олександр Олексійович та Мезнік Олександр Миколайович.

За їх плечима і плечима багатьох інших земляків , яких ми сьогодні не в змозі назвати, лежить кропітка праця. Бо досягти успіху та визнання – це нелегка справа, але гідна, якщо працюєш для процвітання свого краю, свого народу, своєї держави.

Вчитель: сьогодні на нашому уроці присутній заслужений працівник сільського господарства України , депутат чотирьох скликань обласної ради, «Лідер України» з 2005 року ,нагороджений іменним дипломом і міжнародною золотою медаллю якості «За вагомі досягнення в праці», Почесною грамотою Верховної Ради України за особливі заслуги перед українським народом , дипломом «Золота фортуна» та «Провідне підприємство України» , «Людина року 2010» Миколаївської області Мезнік Олександр Миколайович .В цьому році Олександр Миколайович відзначатиме 20-річчя своєї діяльності на посаді керівника ПрАТ «Добробут». За цей період він здійснив значні економічні і культурні перетворення в нашому господарстві: закуплено нову техніку, введено новий агротехнічний обробіток землі , що дає можливість збирати високі врожаї до 50 центнерів з гектара . Побудовано духовний Храм, новий Меморіальний комплекс полеглим односельчанам в роки Великої Вітчизняної війни, встановлено водоочисний б'ювет, посаджено березовий парк, ремонтуються дороги . При сприянні Олександра Миколайовича створено народний колектив «Гармонія» та вокально-інструментальний ансамбль «Добробут», які будуть приймати участь у II Всеукраїнському фестивалі авторської пісні « Мій рідний край», що проводитиметься 15 вересня цього року , меценатом якого є Олександр Миколайович . Це далеко не повний перелік всіх його добрих справ, які він здійснює заради процвітання нашого села ( Виступ гостя).

Учень

Моє рідне село! Моя добра мала Батьківщино!

Процвітання тобі побажаю я знову і знову,

Хай щаслива зоря , земляки мої , вас не покине !

Нехай з вами завжди будуть Віра, Надія, Любов!

(виконується гімн села «Добробут»)

Добавить в свой блог или на сайт

Похожие:

Миколаївщина край, де варто жити! iconМиколаївщина це край, де варто жити
Батьківщини, шанобливого ставлення до батьків, вчителів, громадян, символіки держави та свого краю, архітектурних пам’яток, об’єктів...

Миколаївщина край, де варто жити! iconМіцний імунітет – повноцінне життя”
Початок весни – приємна І довгоочікувана пора року, коли природа навколо нас починає оживати, але не варто забувати про те, що наш...

Миколаївщина край, де варто жити! iconІзмаїльський політехнічний ліцей Інформаційний бюлетень
Життя І мрії – це сторінки однієї книги. Читати їх одна за одною – це жити, а перегортати випадково – мріяти

Миколаївщина край, де варто жити! iconХаруки Мураками Край обетованный a ch «Мураками Х. Край обетованный»: Эксмо; М.; 2006 isbn 5 699 19931 4
Земле, а потом умираем и исчезаем. И не следует особенно осуждать искреннее стремление найти ответы на эти вопросы. Тем не менее,...

Миколаївщина край, де варто жити! iconПрикамье, край родной!
Как прекрасен наш край! Поистине, Чистое поле – жемчужина Прикамья. Чего стоит красавица Кама, полноводная, добрая, течет и течет,...

Миколаївщина край, де варто жити! iconАнализ текущего социально-экономического состояния Алтайского края
Алтайский край образован в соответствии с постановлением цик СССР от 28 сентября 1937 года путем деления Западно-Сибирского края...

Миколаївщина край, де варто жити! iconКу імені Бориса Грінченка
Програма одинадцятого класу передбачає створення учнями статті для газети. Над статтею школярі працювали в 10 класі, тож варто ускладнити...

Миколаївщина край, де варто жити! iconПрограмма «Родной край: страницы истории»
Пояснительная записка к учебной программе по курсу «Родной край: страницы истории»

Миколаївщина край, де варто жити! icon«Упаковка товарів та операції з нею (за матеріалами магазину «Престиж»)» зміст вступ
Виходячи з цього, варто пам'ятати, що шаблонний підхід до упаковки зводить її ресурс до нуля, тоді як обґрунтовано ризиковані рішення...

Миколаївщина край, де варто жити! iconЦентр социальной экологии молодежи совместно с Фондом социального развития и охраны здоровья «фокус-медиа»
Мурманская область, Татарстан, Нижегородская область, Новосибирская область, Орловская область, Оренбургская область, Карелия, Ростовская...


Разместите кнопку на своём сайте:
lib.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©lib.convdocs.org 2012
обратиться к администрации
lib.convdocs.org
Главная страница