Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та




Скачать 352.67 Kb.
НазваниеПрограма психологічного розвитку емоційно-особистісної та
страница1/3
Дата конвертации25.03.2013
Размер352.67 Kb.
ТипДокументы
  1   2   3
Міністерство освіти і науки України

Академія педагогічних наук України

Український науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи


Програма психологічного розвитку

емоційно-особистісної та

пізнавальної сфери дитини


"Я вчусь володіти собою"


Аверянов В.П.

Козленко А.М.


Київ, 2004

Зміст



Діагностичний етап


3

Структура програми (мета, методи, тематика занять)


6

Заняття


7

Заняття 1


7

Заняття 2


10

Заняття 3


13

Заняття 4


16

Заняття 5


19

Заняття 6


22

Заняття 7


24

Заняття 8


27

Заняття 9


29

Заняття 10


32

Література

34












Діагностичний етап


Діагностика внутрішньо особистісних проблем


Дослідження рівня адекватності образу "Я"


Методика "Сходинки"


Література

Панфилова М.А. Игротерапия общения: Тесты и коррекционные игры. Практическое пособие для психологов, педагогов и родителей. -М. : «Издательство ГНОМ и Д «, 2001.-160 с. (ст. 45-47).


Визначення рівня домагань дитини


Методика "Лабіринти"


Література

Вимірювання інтелекту дітей: Посібник для психолога-практика /За

ред. Ю.З. Гільбуха.- К.:РОВО "Укрвузполіграф", 19992.-133 ст.

(ст.75-81)


3. Дослідження мотивів, потреб, провідної емоції та типу реагування


Методика кольорових виборів за методикою Л.Собчик


Література

Терлецька Л. Шкільна психодіагностика К. Редакція загальнопедаго-

гічних газет. 2003.- 120 ст. (ст. 59-60)


4. Визначення мотивів школяра до навчання в школі

Текст анкети О, Ануффрієва та С. Костроміної


Література

Терлецька Л. Шкільна психодіагностика (ст. 60)


Діагностика міжособистісних конфліктів


1. Діагностика міжособистісного ставлення дитини та її сприйняття енутрішньосімейних езаємен


Методика Р. Жиля


Література

Райгородский Д.Я. (редактор-составитель) Практическая психодиагностика. Методики и тесты.- Самара: Издательство Дом «Бахрам-М», 2002,- 672 стр. (ст.418-436)


2. Тест «Рисунок семьи»


Література

Психологические тестьі / Под ред. А.А. Карелина: В 2 т. -М.: Гуманит. изд. Центр Владос, 2003.-Т.2.- 248 стр. (стр. 223-228)


3. Соціометрична проба "День народження"


Література

Панфилова М. А. Игротерапия общения (стр.36-39)


Діагностика реальних психологічних можливостей дитини


Діагностика емоційних процесів


Графічна методика "Кактус" Тест "Страхи в будинках"


Література

Панфилова М.А. Игротерапия общения (стр. 54-61)


Тест «Розенцвейга" (дитячий варіант)


Література

Практикум по возрастной психологии: Учебн. Пособие / Под ред.

Л.А. Головей, Е.Ф.Рыбалко,- Спб:Речь, 2002.-694 стр.(стр.323-324)


2. Діагностика пізнавальних процесів


Література

Практикум по возрастной психологии: Учебн. Пособие / Под ред.

Л.А. Головей, Е.Ф.Рыбалко,- Спб:Речь, 2002.-694 стр.(стр.323-324)


Структура програми емоційно-особистісного та пізнавального розвитку дітей


Мета: розвиток емоційної регуляції поведінки, попередження і зниження тривожності і страхів, підвищення самооцінки і впевненості в собі, розвиток пізнавальних процесів.


Тематика занять:


1 Такий різний настрій


2 Як владнати поганий настрій


3 Наші думки й поведінка


4 Як зробити вибір?


5 Як досягти успіху?


6 Важке слово "Ні"


7 Впевненість в собі


8 Які ми різні


9 Вчимося казати собі "стоп"


10 Підведення підсумків (адекватний аналіз стану дітей)


Методи, що використовуються:


- імітаційні й рольові ігри;

- психогімнастика;

- малюнкові методи;

- елементи групової дискусії;

- техніки і прийоми саморегуляції;

- метод направленої уяви.


Заняття 1


" Такий різний настрій"


Мета:

- створити в групі атмосферу довіри;

- ознайомити дітей з поняттям настрій;

- ввести наочні образи, що символізують різний настрій;

- розвивати вміння керувати своїм настроєм;

- розвивати здатність до рефлексії.


Матеріал до заняття:

- 3 склянки з водою;

- блистинки;

- шматок глини;

- аудіо касета з записом пісні " Танок каченят".


Хід заняття:


1. Вправа "Станьте в коло"


На рахунок "один" замружте очі й починайте рухатись, при цьому дзижчить, як бджоли. На рахунок "два" із замруженими очима, й ні до кого не доторкаючись руками, спробуйте вишикуватись в коло.


  • експрес діагностика групи;

  • групове зімкнення.



2. Вправа "Хід по колу"


Ведучий тримає в руках м'яч (іграшку).

- Який це м'яч? Опишіть його.

- Тепер ми будемо передавати м'яч по колу. У кого в руках він опиниться, буде називати своє ім'я і розповідати нам про те, що він любить робити більше всього.


  • аналіз згрупування і активізації членів групи.



3. Наочний експеримент


Ведучий бере 3 склянки з водою і говорить:

  • коли ви почуваєте себе добре, у вас все виходить, ви всім задоволені, то в цей час ваш настрій схожий на чисту воду, і думки у вас ясні і "чисті" (показує склянку з чистою водою);

  • коли в голову приходять відмінні ідеї, настрій буває прекрасним, радісним і думки стають схожими на салют (кидає в 2-гу склянку блистинки);

  • але буває, що думки сумні і неприємні, нам погано чи образливо, то думки схожі на темну, мутну воду (кидає шматочок глини в 3-ю склянку).




    • аналіз включення групи.



4. Звернення до власного досвіду, висловлення думок


- Чи був у вас сумний настрій?

- Що ви відчували при цьому?

- Про що думали?

- Як виходили із сумного стану?

- Чи потрібно чекати, коли пройде поганий настрій?

- Що потрібно робити, щоб поганий настрій пройшов?


  • аналіз активності всіх членів групи.



5. Формування позитивного


Наш настрій залежить від наших думок. Тому, якщо хочеш, щоб у тебе був хороший настрій, думай про хороше. Кожен з учнів формулює позитивну думку.


  • аналіз позитивного спрямування групи.



6. Домашнє завдання:

    • спостерігати за своїм настроєм, та його зміною;

    • якщо настрій стане поганим, намагайтесь виправити його за допомогою хороших думок;

    • виготовити картки, що символізують різний настрій.




  • адекватний аналіз творчого стану дитини.

7. Гра "Дракон кусає свій хвіст" (під музику "Танок каченят")


Звучить весела музика. Діти стають один за одним і міцно тримають один одного зо плечі. Перша дитина - "голова дракона" намагається спіймати "хвіст", а той тікає від неї.


  • аналіз зближення групи;

  • позитивний психоемоційний заряд.



Заняття 2


Як владнати поганий настрій


Мета :

ознайомити з різними способами вираження емоцій;

вчити дітей керувати своїм настроєм;

вчити шукати вихід із складної ситуації;

ознайомити з позитивним переформулюванням як способом зміни відношення до ситуації.


Матеріал:

розмальовки двох видів для кожної дитини;

кольорові олівці чи фломастери;

аудіо касета із записом музики;

картки із зображенням трьох настроїв для кожної дитини.


Хід заняття:


1. Розминка


Показати за допомогою міміки:

  • свій сьогоднішній настрій;

  • той настрій, який був у вас на минулих днях.

  • Як владнати поганий настрій?

  • Які позитивні думки допомагають покращити настрій?

  • Чи можна сумувати, коли посміхаємося?

  • Подумайте про сумне і посміхніться.




    • змога звернути увагу один на одного;

    • створення відчуття групи.



2. Вправа "Розмалюй" (на одній розмальовці зображено героя з сумним настроєм, а на іншій - з веселим )


Потрібно розмалювати героя кольоровими олівцями чи фломастерами.

Ведучий просить скласти розповідь про сумного і веселого героя.


  • психологічний аналіз колірної гами;

  • розвиток фантазії, творчості.



3. Робота з музичними уривками


Звучать уривки різних мелодій. Діти піднімають картку, яка відображає настрій музичного твору.


  • розвиток уваги;

  • аналіз вміння адекватно реагувати.



4. Дискусія на тему "Зламалась іграшка"


Ведучий показує зламану іграшку

  • Чи може іграшка знову стати цілою?

  • А якщо довго чекати?

  • А якщо закричати?

  • Що потрібно робити в даному разі?




    • психологічний аналіз реплік дітей;

    • розвиток вміння знаходити вихід із складної ситуації.



5. Вправа " Навіть якщо..."


Діти поділяються на групи по-троє. Групи виконують вправу по черзі.

Перша дитина каже: " Навіть якщо..."

Друга дитина продовжує фразу , називаючи проблему.

Третя дитина каже: " В будь-якому випадку..."

Ведучий: "Я що-небудь придумаю, але плакати і сумувати не буду".


  • формувати навички саморегуляції.



6. Гра "Я не знаю"


Щоб не запитували у хлопчика Незнайка, він нічого не знає. Все показує за допомогою міміки: підняття брів, опускання куточків губ.


  • розвиток виразності рухів;

  • розвиток комунікативних здібностей.



7. Домашнє завдання


  • Намалювати квітку, на пелюстках якої записати позитивні думки.

  • Змінювати свій настрій, знаходити правильний вихід із складних ситуацій.




    • використання навичок саморегуляції;

    • розвиток творчих здібностей.



Заняття 3


Наші думки і поведінка


Мета:

  • закріпити навички роботи з "позитивними думками";

  • дати уявлення про те, що думки можуть керувати нашими вчинками;

  • розвивати вміння знаходити вихід із складної ситуації;

  • формувати прийоми саморегуляції.


Матеріал до заняття:

  • малюнки дітей;

  • дві коробочки з надписом "Я справився", "Я не справився";

  • фішки;

  • ручки і папір;

  • відро для сміття;

  • аудіо касета з записом спокійної, приємної музики.


Хід заняття:


1. Вправа "Сплети вінок"


Діти стають в коло і тримають в руках малюнки з квітами. Зачитують позитивні думки, які написані на пелюстках квітів.


  • подальше згуртування групи;

  • накопичення позитивних думок.


- Чи потрібні вони нам?

- Чи допомагають ці думки нам жити?

- Навіщо їх читати?

- Навіщо їх зберігати?


2. " Я справився"


Ведучий пропонує дітям різні ситуації, наприклад: "Тебе дразнять", "Друг не запросив тебе на день народження", " Тобі не купили іграшку, яка сподобалась" і т. д. Бажаючі пропонують свої способи дії, які потім обговорюються учасниками. Якщо дитина, яка запропонувала свій варіант, за думкою інших, справилася з ситуацією, то вона кидає фішку в коробку з надписом " Я справився", якщо ні, то в коробку з над­писом "Я не справився".


  • психологічний аналіз життєвих ситуацій дітей;

  • застосування вміння знаходити вихід із складної ситуації.



3. М'язовий тренінг


Ведучий пропонує дітям перевірити, які слова і думки, впливають на стан людини.

Ведучий підходить по черзі до кожної дитини і просить її витяг­нути руку вперед. Потім ведучий намагається опустити руку ди­тини вниз, натискуючи на неї зверху. Дитина має втримати руку, кажучи при цьому слова: "Я сильний". На другому етапі вико­нуються ті ж дії, але зі словами :"Я слабкий". Ведучий просить казати фрази з відповідною інтонацією (впев­неність - сумнів).


  • аналіз свого внутрішнього стану;

  • вплив слів і думок на дії людини;

  • використання внутрішньої установки.



4. Вправа "Відро для сміття"


Діти пишуть на листках паперу: "Мені погано", "Я слаб­кий", " Я невпевнений" і т. д. Потім зачитують написане і обго­ворюють його. - Які це думки?

Ведучий просить дітей зім'яти ці листки чи порвати їх і зі сло­вами: "Ці думки мені заважають, вони мені не потрібні!" Діти вики­дають їх у відро для сміття.


  • використання нового прийому саморегуляції.


  1   2   3

Добавить в свой блог или на сайт

Похожие:

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconКонспект логопедичного заняття з розвитку звязного мовлення
...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма економічного І соціального розвитку Рахівського району на 2013 рік схвалено
Програма розроблена управлінням економіки спільно з управліннями, відділами райдержадміністрації, районними службами з метою вироблення...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма розвитку ООН в Україні Програма рівних можливостей проон
Це видання підготовлене на основі матеріалів дослідження, проведеного в межах виконання

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconЦілі та пріоритети економічного І соціального розвитку в 201 2 році
Програма визначає основні цілі соціально-економічного розвитку, пріоритетні завдання та заходи стосовно головної мети розвитку –...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма економічного І соціального розвитку міста Луганська
Оцінка тенденцій соціально-економічного розвитку у 2006 році та основні планові показники на 2007 рік

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconНавчальна програма нормативного курсу 2
Політика, політичне як особлива сфера суспільного життя. Політика як об’єкт вивчення політології. Протополітологія. Особливості розвитку...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма соціально-економічного та культурного розвитку Тернопільської області на 2008 рік вступ
«Про державне прогнозування та розроблення програм економічного І соціального розвитку України» та постанови Кабінету Міністрів України...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconАвторська Програма «Клуб інтелектуального розвитку»
Програма затверджена вченою радою Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського...

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма економічного І соціального розвитку печенізького району на 2012 рік
Пріоритети та основні завдання соціально-економічного розвитку району на 2011 рік

Програма психологічного розвитку емоційно-особистісної та iconПрограма розвитку освіти І науки Запорізької області на 2013-2017 роки (далі Програма) розроблена відповідно до Конституції України, Законів України: Про
Указом Президента України від 17. 04. 2002 №347/2002, Указу Президента України від 30. 09. 2010 №926/2010 «Про заходи щодо забезпечення...


Разместите кнопку на своём сайте:
lib.convdocs.org


База данных защищена авторским правом ©lib.convdocs.org 2012
обратиться к администрации
lib.convdocs.org
Главная страница